Jaké ovoce může jíst pes?

 
Pes je často vnímán jako člen rodiny, a jako milující majitelé chceme pro naše chlupaté parťáky jen to nejlepší. Pokud jde o krmení, někteří majitelé chtějí nabídnout svým psům přírodní dobroty jako ovoce, obzvláště v teplých letních dnech. Ale ne všechno ovoce, co je zdravé pro nás, je vhodné i pro naše psy.
V tomto článku si projdeme ovoce, které je pro psy bezpečné a zdravé, a také ovoce, kterému bychom se měli raději vyhnout.

checkVhodné ovoce pro psy

Jahody jahoda
Jahody jsou bohaté na vitamín C, vlákninu a antioxidanty, což přispívá k posílení imunitního systému a zlepšení trávení u psa. Nezapomeňte však psovi před podáním odstranit stonky a lístky, které mohou být hůře stravitelné.

Banány banan
Banány jsou velmi chutné a plné živin. Jsou bohaté na draslík, vitamíny C a B6, a vlákninu. Malá porce nakrájeného banánu může být skvělou odměnou pro vašeho psa. Pamatujte však na to, že banány obsahují velké množství přirozeného cukru, takže je důležité dodržovat míru a nepřehánět to s nimi.

Meloun meloun
Vodní meloun je u psů velmi oblíbený a zároveň je skvělým způsobem, jak zajistit dostatečnou hydrataci v letních měsících. Obsahuje vitamíny A, B6 a C. Dbejte však na to, abyste před podáním odstranili pecky. Minimalizujete tak riziko udušení nebo zažívacích potíží. 

Jablka jablko
Jablka jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a antioxidantů pro psy. Pamatujte však, že semena a jádro jablka obsahují jablečný kyanid, což může být pro psa toxické. Před podáním jablka svému psovi odstraňte jádro i semena a nakrájejte ovoce na menší kousky, aby se zabránilo udušení.

Brusinky brusinky
Brusinky jsou plné živin, obsahují vitamín C, vlákninu a antioxidanty. Pro psy mohou mít několik zdravotních výhod, pokud jsou podávány správně. Brusinky obsahují látky nazývané proanthokyanidy, které mohou pomáhat při prevenci infekcí močových cest u psů. Proanthokyanidy brání bakteriím přichytit se na stěny močových cest, čímž snižují riziko infekcí.
Brusinky podávejte čerstvé. Sušené brusinky mohou obsahovat vyšší koncentrace cukru nebo jiných přísad, které by mohly být pro psa nevhodné.

Borůvky boruvky
Borůvky jsou nabité antioxidanty a vitamíny, které mají vliv na správnou funkci imunitního systému. Jsou také skvělou volbou pro psa, pokud trpí nadváhou, protože jsou nízkokalorické.

Švestky svestky
Švestky jsou dalším ovocem, které můžete svému psovi nabídnout. Jsou plné vitamínů A a C, vlákniny a antioxidantů. Před podáváním však nezapomeňte vždy odstranit pecku!
Myslete i na to, že švestky jsou sladké a kalorické. Příliš mnoho švestek najednou také může způsobit trávicí potíže jako je průjem, proto je nezapomeňte podávat s mírou. 

Ovoce, se kterým raději opatrně

Ananas ananas
Ačkoliv je ananas u psů často oblíbený, neznamená to, že je i vhodný. Ananas obsahuje enzym bromelain, který může způsobit zažívací potíže u psů, včetně průjmů a zvracení. Navíc může být ananas pro některé psy příliš sladký. Pokud má váš pes ananas rád, můžete mu občas nabídnout malý kousek, ale dbejte na to, aby to nebylo pravidlem.

Kiwi kiwi
Kiwi je bohaté na vitamíny C a K a vlákninu, ale také obsahuje látky, které mohou dráždit trávicí systém psa. Může způsobit nevolnost, průjem nebo zažívací obtíže. Je lepší vyhnout se jeho podávání.

 Broskve a meruňkybroskev
Meruňky jsou plné vitamínu A, C a jsou skvělým zdrojem vlákniny. Takže i když malé množství zralých meruněk nebo broskví může být pro psy bezpečné, je třeba být opatrný. Pecky obsahují stopové množství kyanidu, který může být pro psy toxický. Pokud chcete svému psovi nabídnout tyto plody, dbejte na to, aby byly odstraněny pecky a ovoce bylo nakrájeno na menší kousky. 

Třešnětresne
Hlavním důvodem, proč by psi neměli jíst třešně, je obsah látky zvané kyanid. Tato látka je přítomná v peckách a stoncích třešní a je pro psy velmi nebezpečná. Když pes sní třešně nebo dokonce pecky, může dojít k uvolnění kyanidu, což může vést k otravě.
Vypeckované třesně by psovi neměly ublížit, existují však vhodnější druhy ovoce, které psovi můžete nabídnout.

xxNevhodné ovoce pro psy

Hroznové víno a rozinky vino
Hroznové víno a rozinky jsou pro psy extrémně toxické! I malé množství může způsobit selhání ledvin. Tomuto ovoci se tedy rozhodně vyhněte.

 Citrusové plodycitrus
Citrusové plody obsahují kyselinu, která může dráždit trávicí systém psa a způsobit nepříjemné potíže, jako je průjem a zvracení. Vyhněte se podávání citrusových plodů jako jsou pomeranče, citrony nebo grep.

Avokádoavokado
Avokádo obsahuje látku známou jako persin, která je pro psy toxická. Konzumace avokáda může způsobit zažívací potíže a problémy s dechem. Proto se vyvarujte podávání avokáda svému psovi.
 

pinNezapomeňte: 

  • Pamlsky ve formě ovoce mohou být pro vašeho psa zdravou a chutnou alternativou k běžným pamlskům. Vždy však dbejte na správné dávkování a vyhýbejte se potenciálně toxickým druhům ovoce.
  • Pokud se rozhodnete podávat ovoce svému psovi, vždy preferujte čerstvé a zralé ovoce bez chemických postřiků.
  • Nezapomeňte na to, že každý pes může na nové potraviny reagovat odlišně. Pokud si nejste jistí, zda je určité ovoce pro vašeho psa bezpečné, poraďte se s veterinárním lékařem.
     

 S opatrností a vhodným dávkováním můžete rozšířit jídelníček vašeho psa o zdravé a chutné ovoce, které poskytne výživné látky a potěší jeho chuťové buňky.

tlapka