Jak co nejlépe zvládnout léto se psem


Léto je obdobím, které mnozí z nás vyhlížejí s netrpělivostí. Pro psy však letní měsíce mohou znamenat potenciální ohrožení v podobě horka a přehřátí. Psi se nepotí stejně jako lidé a mohou se tak snáze přehřát. Teplo z těla odvádí pouze vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním.

Správná péče o psa ve vedrech je tedy klíčová pro jeho pohodu a zdraví. Ochlazování psa v horku je nezbytné, avšak musíme dodržovat několik zásad a důležitých pravidel, abychom minimalizovali rizika spojená s nesprávným ochlazováním.

  1. Voda, voda, voda: Zajištění dostatečného přístupu k čisté vodě je základem. Psi by měli mít k dispozici čerstvou vodu k pití po celý den. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit, v horku se velmi rychle množí bakterie. Při aktivitách venku nezapomeňte vždy vzít dostatek vody s sebou pro psa i pro sebe.
  2. Chladný stín: V horkých dnech by pes měl mít vždy k dispozici místo ve stínu, kde se může skrýt před přímým slunečním zářením.
    Nikdy také nenechávejte psa zavřeného v autě! Teploty v interiéru mohou stoupat obrovskou rychlostí a způsobit přehřátí psa.
  3. Krátké procházky v ranních a večerních hodinách: V nejvíce horkých dnech omezte venčení na ranní a večerní hodiny, kdy je teplota nižší. Psa venčete na trávě nebo chladnějším povrchu, rozpálený asfalt může psovi rychle popálit tlapky. Pokud si nejste jistí teplotou povrchu, zkuste si na něj na pár sekund položit ruku. Pokud neudržíte ruku na povrchu bez problému vy, nevystavujte tomu ani tlapky vašeho psa. Pamatujte na to, že spálené tlapky jsou pro psa bolestivou záležitostí a dlouho se hojí. 
  4. Chladivé podložky a hračky: Existují speciální chladící podložky, které mohou psa skvěle ochladit. Podložku si s sebou můžete sbalit i na cesty. Stejně tak můžete psovi pořídit speciální chladící hračku, která psa postupně ochlazuje a zároveň ho zabaví.
  5. Plavání: I když mnoho psů miluje vodu, ne všichni jsou dobří plavci. Pokud plánujete koupání, ujistěte se, že pes umí plavat, a nikdy ho nenechávejte u vody bez dozoru. Psa také do vody nikdy nepouštějte uhnaného z procházky! Raději chvíli počkejte, než se trochu zklidní, a do vody ho nechte vstupovat pozvolna, jinak hrozí šok pro organismus psa.
  6. Nenuťte psa k pohybu: V horku je pes náchylnější k únavě. Nepřehánějte to tedy s fyzickou aktivitou a respektujte jeho tempo a signály, kdy chce odpočívat. Pokud se pes ve vedru užene, může to pro něj mít fatální následky.
  7. Náhubky: Pokud psovi musíte nasadit náhubek, dbejte na to, abyste pro psa zvolili vhodnou velikost. Pes se ochlazuje pomocí tlamy, dejte tedy pozor, aby měl dostatek místa pro její otevření a vyplazení jazyka. Náhubek nasazujte jen na nezbytně nutnou dobu.
  8. Pravidelné vyčesávání: Nezapomeňte psa pravidelně vyčesávat a zbavovat plstnaté srsti, pod kterou je větší horko a mohou pod ní na kůži vznikat nepříjemné problémy.
  9. Dodržujte individuální potřeby psa: Každý pes je jedinečný. Někteří psi jsou citlivější na horko než jiní. Horkem trpí více staří a nemocní psi, plemena se „splácnutým“ čumákem, psi s nadváhou, psi s tmavou srstí a štěňata. Respektujte individuální potřeby svého psa a reagujte na jeho chování a signály.
  10. Zabavte psa ochlazováním: Kromě praktických opatření můžete svému psovi dopřát i zábavu spojenou s ochlazováním. Zkuste vytvořit nějaký vodní prostor, ve kterém se může váš pes chladit, například dětský bazének, či přímo speciální bazének pro psy.
  11. Varující signály: Známky přehřátí u psa zahrnují nadměrné slinění, letargii, zmatenost, zrychlený srdeční tep a dýchání, zvracení a průjem. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, neprodleně vyhledejte veterinární pomoc. Nepokoušejte se psa rychle ochladit – tělo psa by mohlo utrpět šok, což by mohlo mít fatální následky.

pespiti


 Jak poznat přehřátí psa:

Přehřátí psa je závažným problémem, který může mít fatální následky. Pří známkách přehřátí psa neprodleně vyhledejte veterinární pomoc. Nepokoušejte se psa rychle ochladit – tělo psa by mohlo utrpět šok a pes by mohl zemřít.

Rozpoznat příznaky přehřátí je klíčové pro rychlou reakci a záchranu psa. Zde jsou některé hlavní signály, na které byste měli dávat pozor:

  1. Nadměrné slinění: Pokud si všimnete, že váš pes sliní mnohem více než obvykle, může to znamenat, že se snaží regulovat svou teplotu. Varujícím signálem je také pěna u tlamy.
  2. Nadměrná únava a slabost: Pes, který je přehřátý, může působit velmi unaveně nebo vyčerpaně, a to i při malé fyzické aktivitě. Všímejte si, pokud pes odmítá nabízené hry chová se jinak než obvykle.
  3. Zmatenost a neschopnost pohybu: Přehřátí může způsobit dezorientaci a zmatenost. Pes se může zdát letargický nebo může mít potíže se pohybovat.
  4. Zrychlené dýchání a srdeční tep: Zvýšená srdeční frekvence a dýchání jsou dalšími známkami přehřátí. Pes může dýchat rychle a povrchově, nebo pro něj dýchání představuje námahu.
  5. Zvracení a průjem: Pes může začít zvracet nebo mít průjem kvůli přehřátí a narušení zažívacího systému.
  6. Záchvaty nebo křeče: V extrémních případech může přehřátí vést k záchvatům nebo křečím.
  7. Suché dásně a sliznice: Dehydratace spojená s přehřátím může způsobit suché dásně a sliznice.
  8. Ztráta zájmu o okolí: Pes trpící přehřátím může ztratit zájem o okolní dění a působit apaticky.

Přehřátí psa: okamžitá pomoc a první kroky

Přehřátí psa může být vážným a život ohrožujícím stavem, který vyžaduje okamžitou reakci. Pokud si všimnete, že váš pes projevuje příznaky přehřátí, mějte na paměti následující kroky, abyste mu co nejlépe pomohli:

Psa se nikdy nesnažte šokově schladit! Mohl by nastat kolaps organismu. Psa vždy musíte ochlazovat pozvolna.

  1. Poskytněte stín a chlad: Prvním krokem je okamžitě sehnat pro psa stín nebo ho umístit na chladné místo. Můžete ho přesunout do chladnější místnosti nebo pod stíněný strom.
  2. Ochlazování vodou: Navlhčete hadřík či utěrku studenou až vlažnou (ne ledovou!) vodou a jemně s ním ochlaďte tlapky, hrudník, břicho a třísla. Nikdy na ochlazení nepoužívejte ledovou vodu!
  3. Pití vody: Podávejte psovi vodu k pití, ale nechte ho pít pomalu a postupně, aby nedošlo k nežádoucímu zvracení. Pokud pes nechce pít, nenuťte ho, ale nepřestávejte mu vodu nabízet.
  4. Větrání a ventilace: Zajistěte dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem psa. Zapněte ventilátor nebo otevřete okna, aby se vytvořil proud chladného vzduchu.
  5. Konzultace s veterinářem: Pokud se příznaky přehřátí nezlepšují, nebo pokud jsou závažné (např. silné zvracení, křeče, zmatenost), je nezbytné okamžitě vyhledat veterinární pomoc. Profesionál může rychle posoudit situaci a zahájit adekvátní léčbu.
  6. Nedávejte ledovou vodu: I když by se mohlo zdát, že ledová voda by mohla pomoci psa rychle ochladit, není tomu tak. Ledová voda může způsobit šok pro jeho organismus. Postupujte tedy s opatrností a volte spíše studenou vodu než ledovou.
  7. Sledujte dýchání: Pokud si všimnete, že pes rychle a obtížně dýchá, je to varovný signál. Pokuste se ho uklidnit a ujistit se, že má dostatek čerstvého vzduchu.
  8. Nekrmte ho: Během přehřátí pes pravděpodobně ztratil chuť k jídlu. Nenuťte ho k jídlu, dokud se jeho stav nezlepší.

Pamatujte, že rychlá a rozhodná reakce je klíčem k minimalizaci rizika spojeného s přehřátím psa. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte veterinární pomoc. Stejně tak, pokud si nejste jistí ohledně zdraví psa, konzultace s veterinářem je vždy nejlepší.

letosepsem

Léto je příležitostí k vytvoření nezapomenutelných vzpomínek s vaším psem. Důkladné přípravy jsou klíčem k tomu, aby bylo léto pro psa stejně zábavné, jako pro vás. Dodržování základních pravidel, jako je dostatečná hydratace, ochlazování a respektování individuálních potřeb vašeho psa, můžou zajistit, že léto strávíte společně bez stresu a starostí.